Nadchodzi czas prosumentów

Pakiet regulacji ustanawiający status prosumenta oraz ulgę w podatku VAT na usługi instalacyjne dotyczące fotowoltaiki zapowiedziała w Kielcach Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Publikacja: 04.03.2019 21:00

W Kielcach podkreślano, że w walce ze smogiem chodzi nie tylko o powietrze, ale i o rozwój gospodark

W Kielcach podkreślano, że w walce ze smogiem chodzi nie tylko o powietrze, ale i o rozwój gospodarki

Foto: materiały prasowe

O jakości powietrza w Polsce i o tym, jak w praktyce walczyć ze smogiem, rozmawiali uczestnicy Kongresu Ekologii Powietrza Antysmog, który odbył się w Kielcach.

Podczas spotkania odbyły się debaty i prezentacje samorządowców, spotkania przedstawicieli biznesu, warsztaty i konkursy edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze szkół w regionie oraz spotkanie władz miasta z mieszkańcami Kielc.

Rewolucja fotowoltaiczna

– Za dwa tygodnie na zespole międzyresortowym przedstawimy pakiet regulacji, który pozwoli ustanowić status prosumenta, czyli kogoś, kto kupuje energię i jednocześnie ją produkuje. I rozszerzyć ten status z mieszkańca na jednostkę samorządu terytorialnego, ale także na małego i średniego przedsiębiorcę – zapowiedziała podczas otwarcia kongresu Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

– Dzięki temu taki przedsiębiorca czy podmiot samorządu – MOPS, szkoła, szpital – instalując fotowoltaikę na dachu uzyska w szybkim tempie status prosumenta. Wyprodukowaną energię będzie miał dla siebie, więc nie będzie jej musiał kupować z sieci, a po drugie – nadmiar energii będzie mógł oddać do sieci i w ten sposób uzyskać dodatkowe źródło przychodu bądź też obniżyć cenę energii, którą będzie musiał kupić wtedy, kiedy słońce nie będzie świecić – mówiła Jadwiga Emilewicz.

Minister zapowiedziała także ulgę w VAT na instalacje. – Już nie tylko kupimy z ulgą panele, ale także wszelkie usługi związane z ich zainstalowaniem będą objęte obniżoną stawką VAT – powiedziała.

Programowi będą towarzyszyć instrumenty kredytowe gwarantowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

– Całość tego programu i wszystkie zmiany regulacyjne chcemy przedstawić jeszcze przed sezonem budowlanym, aby w kwietniu i maju w Polsce naprawdę zaczęła się rewolucja fotowoltaiczna – podkreśliła minister.

Wskazała, że wdrażany jest program „Czyste powietrze", dotyczący finansowania termomodernizacji domów, wymiany starych okien i źródeł ciepła oraz program dla najbardziej zanieczyszczonych miast liczących do 100 tys. mieszkańców, w którym rząd wspólnie z samorządami zamierza „w 100 proc. wesprzeć termomodernizację domów jednorodzinnych osób dotkniętych problemem ubóstwa energetycznego". Podkreśliła, że ten program jest dla rządu priorytetowy, m.in. dlatego, że na liście 50 miast w Europie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia, aż 31 to miasta w Polsce.

Zmiany w gospodarce

Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki zwracając się do uczestników kongresu wskazał, że „będziecie, państwo, tu dziś ze sobą rozmawiać, robić biznesy związane z walką ze smogiem" i podkreślił, że w tej walce „nie chodzi tylko o czyste powietrze, ale i o rozwój polskiej gospodarki".

– Jesteśmy w okresie bezprecedensowo szerokich programów społecznych. Padły ostatnio kolejne zapowiedzi, jeżeli chodzi o wsparcie rodzin, jeżeli chodzi o obniżanie podatków – mówił wicepremier. – Otóż chyba dzisiaj jest rzeczą dla wszystkich oczywistą, że te programy społeczne na dłuższą metę, w perspektywie wielu lat, będą mogły być utrzymane i rozwijane tylko pod warunkiem, że zmienimy charakter polskiej gospodarki, że postawimy na innowacyjność, na nowoczesne technologie, na walkę ze smogiem.

– W przypadku smogu stało się podobnie jak z wieloma innymi rzeczami. Impuls do walki z nim wyszedł od organizacji pozarządowych, które alarmowały społeczeństwo oraz władze rządowe i samorządowe. Należy im się za to szacunek – mówił Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. – Wygramy walkę ze smogiem, jeśli przebudujemy świadomość społeczną, a tę, jak wiemy, zmienia się najtrudniej. Dlatego bardzo ważnym elementem kongresu był blok edukacyjny dla dzieci.

– Mam nadzieję na konkretne działania i na to, że na kolejnym kongresie będziemy mogli się pochwalić osiągnięciami, a nie tylko zapowiedziami tego, co chcemy zrobić, ile kotłów wymienić. To są nasze wyzwania – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Organizatorami kongresu były Urząd Miasta Kielce i Targi Kielce. Patronat medialny objęła „Rzeczpospolita". Kongres towarzyszył targom EKOTECH i ENEX

O jakości powietrza w Polsce i o tym, jak w praktyce walczyć ze smogiem, rozmawiali uczestnicy Kongresu Ekologii Powietrza Antysmog, który odbył się w Kielcach.

Podczas spotkania odbyły się debaty i prezentacje samorządowców, spotkania przedstawicieli biznesu, warsztaty i konkursy edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze szkół w regionie oraz spotkanie władz miasta z mieszkańcami Kielc.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Kłopotliwy ślad węglowy dla spółek giełdowych
Biznes
Dubaj światowym centrum wiz. Start-up staje się potentatem
Biznes
Przy granicy z Polską powstanie park wodny Aquapolis. Są i złe wiadomości
Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?